Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsplanering Ungdom 2017-18 

Tävlingsplanering Ungdom 2017-18


Nedan listas de ungdomstävlingar som vi kan tänkas delta i under säsongen 2017-2018 under ledning av BSK ledare. Detaljer om respektive tävling finns i SSF:s tävlingskalender där ev ändrade datum och inbjudan återfinns . Anmälan till tävling sker  enskilt av åkaren/förälder via BSK hemsida/SSF Tävlingskalender. Se fliken "Rutin för tävlingsanmälan" BSK står för anmälningsavgiften för ungdomar och juniorer upp till och med 20 år UTOM för långlopp typ Ungdomsvasan/ Vasaloppet. Därutöver finns fler tävlingar utanför distriktet som man kan delta i enskilt eller samordnat men ledarna bör informeras för ev samordning.

 

Datum

Tävlingar Uppland

Teknik

Arrangör

TD

Nationella tävlingar

2017-06-10

Rullskidgalejet

Klassiskt

OK Roslagen

 

 

2017-08-05

Roslagen Open Championchip

Klassiskt

Häverödals SK

 

 

2017-09-03

Skokloster Rullen

Klassiskt

Bålsta SK

 

 

2017-09-09

UVK-Rullen

Klassiskt

Uppsala VK

 

 

2017-12-02-03

 

 

 

 

Intersport cup Idre

2017-12-16-17

 

 

 

 

Scandic cup Boden

2017-12-13

Häverödalssprinten

Fristil

Häverödals SK

 

 

2017-12-16

Vegavallsloppet

Fristil

Tierps IF

 

 

2017-12-27

Rexaracet

Fristil

IK Rex

 

 

2017-12-30

 

 

 

 

 

2018-01-05-07

 

 

 

 

Scandic cup Östersund

Intersport cup Piteå

2018-01-06

Brottbyloppet

Klassiskt

Brottby SK

 

 

2018-01-07

Åsloppet

Klassiskt

Månkarbo IF

 

 

2018-01-13

DM Lång

Klassiskt

Roslagsbro IF

Christian Jansson

 

2018-01-13

 

 

 

 

 

2018-01-14

Storvretaloppet

Fristil

Storvreta IK

 

 

2018-01-19

DM stafett

Klassiskt/Fristil

Häverödals SK

Anders Adill

 

2018-01-20

DM Kort

Fristil

Månkarbo IF

Annika Eriksson

 

2018-01-21

DM Medel

Klassiskt

Knutby IF

Pernilla Söderkvist

 

2018-01-23

 

 

 

 

 

2018-01-27

Storvretaklassikern

Långlopp K

Storvreta IK

 Jan Karlsson

 

2018-01-28

DM Sprint

Klassiskt

Öregrunds IK

Joakim Sköld

 

2018-02-03-04

 

 

 

 

Intersport/Scandic cup Ulricehamn

2018-02-03

Upplandscrossen

Fristil

Bålsta SK

 

 

2018-02-04

Lindmansloppet

Klassiskt

Gimo IF

Jan Pettersson

Folksam Final Uppland

2018-02-09-11

 

 

 

 

USM Lycksele, Masters SM Hudiksvall

2018-02-09

Reserv DM stafett

Klassiskt/Fristil

 

 

 

2018-02-10

Vassundaskidan/Reserv DM Kort

Fristil

Vassunda IF

Vid DM Annika Eriksson

 

2018-02-11

Flygloppet/Reserv DM Medel

Klassiskt

Arlanda/Märsta SK

Vid DM Pernilla Söderkvist

 

2018-02-14-18

 

 

 

 

JSM Hallby

2018-02-17

Varvloppet

Klassiskt

Bålsta SK

 

 

2018-02-18

Öregrundskrossen

Fristil

Öregrunds IK

 

Ica Final Uppland

2018-02-18

Reserv DM Lång

Klassiskt

Roslagsbro IF

Christian Jansson

 

2018-02-23/03-04

 

 

 

 

Vasaloppsveckan

2018-02-25

Roslagsmästerskap/

Barnens vasalopp

Klassiskt

Häverödal

 

 

2018-03-02-04

 

 

 

 

Folksam cup Torsby

2018-03-09-11

 

 

 

 

Intersport cup/Scandic cup Örnsköldsvik(Distriktsstafett)

2018-03-09-11

 

 

 

 

ICA cup Bollnäs

2018-03-17

50 KM Uppland

Klassiskt

Upplandsklubb

 

 

2018-03-18

UDM stafett

Fristil

Bålsta SK

Gabriella Melin

 

2018-03-21-26

 

 

 

 

SM veckan Skellefteå

2018-04-12

 

 

 

 

SM parsprint Bruksvallarna

2018-05-10

Ottarsloppet Sprint

Klassiskt

IK Rex

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enligt senare- Klubbmästerskap Bålsta SK (K)

Enligt senare- Klubbtävlingar/ elljuscup Bålsta SK

Enligt senare- Barnens vasalopp Bålsta

Samt enligt senare kvalificering eller i egen regi:SE SSF tävlingskalender för datum/inbjudan/info)

Huvudstadscrossen Täby

Björnjakten Älvdalen (K/F jaktstart)

Högboskidan (K)

Riksfinal ICA Cup  (P/F 13-14)

Ungdomsvasan Mora

Skinnarlopet Malung (K)

Riksfinal Folksam Cup  (P/F 15-16)

UngdomsSM 

JuniorSM

Lilla svenska skidspelen Falun

PWD sprinten Vansbro (F)

Vårpoffen Vansbro (K)

Grönklittsjakten Orsa Grönklitt (K/F jaktstart)

Scandic cup/intersport cup deltävlingar (För juniorer)

Ev kommer vi delta även  i andra tävlingar i närliggande distrikt beroende på snötillgång mm

Uppdaterad: 17 OKT 2017 19:45
Skribent: Mikael Mickels
Epost: This is a mailto link

HUVUDSPONSOR

Vill du synas här?
Läs mer om hur du kan sponsra Bålsta skidklubb
Sponsra Bålsta skidklubb!

 

 

 

Postadress:
Bålsta SK - Skidor
Anne Rasmussen, Vetevägen 12
74634 Bålsta

Besöksadress:
Smedstugan, Granåsen, Smedstugan, Gransgårdsväg 6,Granåsen
74652 Bålsta

Kontakt:
Tel: +46(0)706015405, +46(0)707778921
E-post: This is a mailto link

Se all info